Jestliže si zakoupíme nová okna bez nátěru, v první řadě si musíme zjistit, zda nejsou napuštěna např. Luxolem. To provádějí zvláště drobní výrobci. V tom případě musíme nechat okna nejméně několik týdnů zasychat.
Budeme-li chtít okna natřít vodou ředitelnými barvami, musíme před nátěrem napouštědlo z povrchu a pórů vytřít ředidlem (např. C 6000). To platí i pro borovicová okna z prosmoleného dřeva. Je to tím, že se jedná o mastné látky, které zabraňují přilnavosti nátěrů.
Dříve než začneme natírat, zkontrolujeme, zda jdou okna lehce otvírat. V opačném případě je nutno místa, kde dochází k drhnutí, zbrousit brusným papírem. Zde se nevyplatí práci ošidit, vždyť každý nátěr tuto vůli snižuje.
Máme-li nová okna v částečně vlhkém objektu a nejsou-li opatřena napouštěcím nátěrem, je vhodné použití ochranného fungicidního napouštědla Balakryl Napouštědlo, které zabraňuje růstu dřevokazných hub a plísní a napadnutí dřevokazným hmyzem.
Pro kryvé nátěry oken je nejvhodnější email na okna Balakryl Okna a Dveře. Jedná se o vodou ředitelný email, který je vhodný jak pro amatérské natírání tak i průmyslovou výrobu oken a řemeslníky. Obsahuje speciální látky, které chrání dřevo před účinky ultrafialového záření a povětrnostními vlivy. Nátěr velmi účinně odpuzuje vodu, má výbornou přilnavost k podkladu, velmi dobrý rozliv a vynikající trvanlivost.
Nanáší se na podklad, který je předem napuštěný a opatřený základním nátěrem. Pro základní nátěry je vhodné použít barvu základní na dřevo Balakryl Základ, kterou před aplikací emailu na okna Balakryl Okna a Dveře přebrousíme brusným papírem.
Balakryl Okna a Dveře nanášíme v 1–2 vrstvách. Před nanesením druhé vrstvy nátěr lehce přebrousíme jemným brusným papírem. Přebroušením se zlepší přilnavost jednotlivých vrstev na sebe a současně se odstraní jemné povrchové vady např. prach, který napadal do mokrého nátěru.
Podrobný pracovní postup při natírání oken emailem Balakryl Okna a Dveře najdete v příkladech nátěrových postupů. Nátěry oken provedené touto barvou se neslepí ani při zvýšené teplotě a tlaku. Je vhodný pro nové nátěry i renovaci starých. Pro barevné nátěry oken lze použít i univerzální barvy Balakryl Uni Mat nebo Lesk.
V případě nátěrů bílých, krémových či pastelových odstínů doporučujeme použití základní barvy na dřevo Balakryl Základ. Je to z důvodů nižší kryvosti těchto odstínů oproti např. hnědým. Často jsme právě na kryvost těchto odstínů dotazováni. Problém tkví v tom, že titanová běloba má nižší krycí schopnost než např. oxidy (kysličníky) železa (hnědé odstíny). To platí obecně pro všechny nátěrové hmoty a ty mají vždy horší kryvost v bílých odstínech. Kryvost by šlo sice zvýšit např. vyšším přídavkem pigmentu, ale podstatně by se snižovala též životnost nátěru. Proto se začal vyrábět inovovaný Balakryl Uni Mat a Lesk s vyšší kryvostí a odolností nátěru. Ta byla ale dosažena zlepšeným rozlivem pomocí reologických činidel. Tím bylo docíleno i snížení nežádoucího efektu zanechávání stop po tahu štětcem po zaschnutí nátěrového filmu.
V základní barvě je možno použít více plniv, a proto má krycí schopnost vyšší. Takže v případě bílých oken použijeme na první nátěr zředěnou barvu Balakryl Základ. Druhý nátěr již neředíme. Chybou bývá, že se snažíme druhý nátěr co nejvíce rozetřít, a tak na dřevě zůstává velmi tenká vrstva. Pak se nám zdá, že nátěr stále nekryje.
U vodou ředitelných barev při nátěru štětcem se musíme snažit nanést spíše silnější vrstvu, tedy štětec namáčet častěji do barvy a lehce nanášet na dřevo. U hnědých či tmavých odstínů nemusíme používat základní barvu Balakryl Základ. Penetraci, základní i vrchní nátěr provádíme přímo univerzální barvou Balakryl Uni s tím, že první nátěr zředíme podle návodu. Důležité je rovněž rozhodnutí o lesklosti nátěru. Balakryl Uni máme v lesklém i matném provedení. Obě tyto varianty jsou možné a dobré.
V současné době převážná většina výrobců oken dává přednost a používá vodou ředitelné silnovrstvá lazury. Tyto lazury zabarvují dřevo na požadovaný odstín, zvýrazňují jeho kresbu a velká tloušťka nátěru mu dává hezčí konečný vzhled. Nátěry lazurovacím lakem vyniknou především na oknech, které jsou z kvalitního dřeva, dobře truhlářsky zpracované. Okna, která nesplňují tuto podmínku, mají vysazené suky a dřevo nemá hezkou kresbu, dokončíme raději krycími emaily.
Pro nátěry oken doporučujeme silnovrstvou lazuru Balakryl Telux. Tato vodou ředitelná lazura je vhodná pro náročné nátěry dřeva hlavně ve venkovním ale i vnitřním prostředí. Nátěr odpuzuje vodu, ale současně umožňuje difuzi vodních par a tím, obrazně řečeno, svým způsobem reguluje vlhkost dřeva, má výbornou přilnavost k podkladu, velmi dobrý rozliv, je trvale pružný a barevně stálý. Dobrou ochranu a dlouhou životnost nátěru na povětrnosti v našem případě na oknech zaručuje i obsah UV absorbéru a speciálních látek, které chrání dřevo před účinky ultrafialového záření a povětrnostními vlivy.
Lazuru Balakryl Telux můžeme použít k nátěru měkkých dřevin běžně používaných k výrobě oken (borovice, smrk). U některých dřevin s vyšším obsahem tříslovin (např. dubu) může vzniknout při povrchové úpravě tmavší zbarvení, které je způsobeno reakcí taninu s vodou ředitelnými laky. U těchto dřevin doporučujeme provést zkušební nátěr.
Pro nátěry starších oken platí totéž co pro nová okna. Rozdíl je pouze v úpravě povrchu. Doporučený způsob obnovy nátěru je závislý na stupni znehodnocení nátěru starého. Je jistě pohodlnější včas obnovit venkovní nátěr než čekat na napadení dřeva mikroorganismy.
V prvním případě stačí dokonalé umytí starého nátěru, odstranění nepřilnavých částí, zdrsnění a přetření emailem Balakryl Okna a Dveře nebo Balakryl Uni. Místa s odstraněným nátěrem je však třeba nejprve opravit tj. napustit, když byl nátěr odstraněn až na dřevo a pak natřít základní barvou.
Tmel bychom měli používat co nejméně a na venkovních plochách vůbec. V místech, kde se tmel použije, je totiž snížena odolnost povětrnosti. Pod Balakryl Uni anebo Balakryl Okna a Dveře se hodí akrylátový tmel. Podrobnější postup je uveden v příkladech nátěrových postupů. Samozřejmě před obnovením nátěru je nutné zkontrolovat, zda půjde okno dobře zavřít. V opačném případě je nutno starý nátěr v místech dotyku odstranit.
Při větším znehodnocení nátěru je lépe přistoupit k odstranění starého nátěru buď s pomocí chemického odstraňovače nátěrů, nebo opalovací horkovzdušnou pistolí. Při této činnosti ale nezapomeňte na bezpečnostní opatření. Při opalování starých nátěrů musíme rovněž myslet na to, že při působení horkého vzduchu na sklo by mohlo dojít k jeho prasknutí. Proto při nahřívání držte vždy v druhé ruce ochrannou destičku (např. z překližky nebo sololitu) a tou ochraňte sklo před přílišným zahřátím. Největší nebezpečí prasknutí je vždy v rozích, kde je největší vrstva barvy a tím i nejdelší doba zahřívání.
Občas si nám někdo postěžuje, že poctivě okna opálil a přesto nový nátěr nevydržel moc dlouho. To je způsobeno tím, že po opálení zůstanou na povrchu mastné zbytky z odstraňovaných nátěrů a pryskyřice. Proto je nutné po opálení ještě okna přebrousit brusným papírem, důkladně omýt ředidlem a dále postupovat jako u oken nových.
Rovněž není možné přetírat zašedlé dřevo. To je již zdegradované. Takovou vrstvu je nutné v každém případě odstranit. Teprve na zdravé žluté dřevo má smysl natírat.
Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu. Tím musíme tato místa opět opravit. Tmel před použitím důkladně v ruce prohněteme, aby měl stejnoměrnou konzistenci. Pokud je příliš olejovitý, zabalíme ho nejdříve do novinového papíru a přebytečný olej odsajeme. Poté se tmel vtlačí do mezer a pomocí špachtle se zahladí do roviny se starým tak, aby přilnul ke sklu a vytvořil vodotěsný spoj. Sklenářský tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců. Proto se k jeho přetření vrátíme ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí.
Při nátěru je také důležité, aby i barva vytvořila těsnění. Proto natíráme i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Zde si můžeme pomoci např. lepicí páskou, kterou nalepíme asi 2–3 mm od okraje okenního křídla na sklo. Páska se odstraňuje, když je barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou. Jiným způsobem, je např. použití kousku překližky, který postupně při nátěru posunujeme. Tím zabráníme nerovnoměrnému přetahování barvy na skle.
BALAKRYL se v posledních letech specializoval na vývoj nátěrových hmot pro výrobce oken a dveří i řemeslníky, kteří se zabývají jejich povrchovou úpravou. Dnes již celá řada z nich používá nátěrové systémy pod označením Balakryl Okna a Dveře a Balakryl Telux. Na základě dosavadních výsledků a zkušeností jsou některé výrobky z této řady určeny i pro vás. Tyto výrobky mají lepší aplikační vlastnosti a výsledky zkoušek a praktickými zkušenostmi je prokázána i vyšší odolnost a životnost nátěrů.
15. 05. 2018
Od května jsou v prodeji nové trendy odstíny krycích barev Balakryl UNI: elegantní šedé, klasické přírodní a dynamické syté. Vodou ředitelné barvy UNI rychle schnou, při aplikaci nezapáchají a dobře se s nimi pracuje. Ať už plánujete dětský pokoj v …
16. 11. 2017
V úterý 28. listopadu vás zveme od 18:30 do Monolok cafe na slavnostní ukončení 5. ročníku soutěže Balakryl RECY věci. Z 27 výrobků bude vyhlášen absolutní vítěz podle hlasování veřejnosti a zároveň porota oznámí jméno výherce čestné ceny.
V druhé …
PODLAHOVÉ LAKY
Vyzkoušejte si,
jakého vzhledu
dosáhnete
s našimi laky
na dřevěných podlahách!
Flash aplikace zde:
VYZKOUŠET
Distributor:
PPG Deco Czech a.s.
338 24 Břasy, Česká republika