JAK NAMALOVAT STĚNY

JAK NAMALOVAT STĚNY

Vhodnější je malovat za denního světla, zvláště při menších praktických zkušenostech.

Je nutno malovat v rozmezí teplot, které jsou uvedeny na obalech barev. Obvykle je to mezi 10–30oC. Odpovídající teplotu mají mít i stěny a barva. Ani vlhkost vzduchu by neměla být extrémně vysoká. Nižší teplota a vyšší vlhkost vzduchu zpomalují zasychání nátěrů a tím prodlužují dobu malování.

Postup malování je vhodné volit tak, aby nebyly stíněny právě malované plochy. Nejdříve se maluje strop. Obvykle se postupuje od okna ke dveřím. Další vrstva se nanáší na předchozí v časových intervalech podle údajů na etiketě, obvykle po mírném zaschnutí předchozí vrstvy. Tloušťka vrstvy nanášené barvy a počet vrstev se přizpůsobuje podkladu. Pro překrytí světlých barev postačí menší tloušťka. Rovněž na hladký povrch je menší spotřeba barvy.

Barva se zředí v rozmezí podle návodu tak, aby se dobře nanášela a nátěr měl pěkný vzhled. Pro první nátěr se barva zředí obvykle poněkud více a pro druhý nátěr se často neředí vůbec.

Malování malířskou štětkou

Před započetím práce je lepší namočit štětku do vody. Tím zvláční štětiny a u dřevěných štětek štětiny lépe drží, neuvolňují se a nevypadávají. V poslední době je oblíbenější plochá štětka.

Malířskou štětku je vhodné použít zejména pro první nátěr, aby se barva dobře vetřela do podkladu, zvláště do hrubé omítky. Štětka se namáčí do barvy přibližně z jedné třetiny a vždy se částečně otře o okraj nádoby. Namočenou štětku je vhodné nasazovat na ještě nenatřenou plochu kousek vedle plochy již natřené na suchý podklad. Barva se rozetře několika tahy. Není třeba barvu roztírat křížem. Vzhled nátěru je lepší, když se při natírání tzv. z nátěru vyjíždí. To znamená, že poslední tahy štětky překrývají nasazení a obraty štětky. Podobně se použije i štětec pro nátěry v rozích, okolo oken, dveří atd.

Strop se natírá postupně v pruzích o šířce přibližně 1 metr. Pokud se dělají dva nátěry je možno dělat první nátěr kolmo na světlo dopadající do místnosti. Vrchní nátěr je vždy lepší nanášet jedním směrem ve směru dopadajícího světla.

Malování válečkem

Důležitá je volba vhodného válečku, protože vzhled nátěru závisí nejen na použité barvě a podkladu, ale i na typu válečku. S hladšími válečky s kratšími a jemnějšími vlákny se získá hladší povrch a s hrubšími válečky s delšími vlákny se získá povrch s výraznější strukturou.

Malování válečkem je rychlejší než malování štětkou, ale při nanášení barvy válečkem na starší méně pevný nátěr může docházet k odlupování starého nátěru a jeho nabalování na váleček. Je vhodné namočit váleček asi na 2 až 3 hodiny do vody, aby zvláčněl a před malováním vodu z válečku vymačkat. Pro malování rohů a ploch kolem oken, dveří apod. je vhodnější použít menší váleček nebo plochý štětec.

Váleček se namáčí do speciální misky s barvou asi z jedné třetiny, potom se pohybem válečku po mělkém konci misky barva rovnoměrně rozprostře po válečku a odstraní se její přebytek. Jiná možnost je namáčet váleček do nádoby s barvou, lépe oválného tvaru, a barvu rovnoměrné rozetřít po celém válečku pohybem po mřížce, prkénku, kartonu apod.

Válečkem se obvykle pracuje tak, že se další pruh nanáší kousek vedle předchozího, potom se šikmými tahy barva rovnoměrně rozprostře a končí se rovnoběžnými tahy. Při malování stropu se dělají rovnoběžné tahy kolmo na stěnu s okny, podobně jako při malování štětkou. Na stěnách se váleček obvykle nasazuje uprostřed a po svislém tahu se barva šikmými tahy rovnoměrně rozprostře a končí se svislými tahy. Konečné tahy mají překrýt místa nasazení válečku.

Stříkání

Výhodou stříkání je rovnoměrné pokrytí podkladu. Nevýhodou je obvykle větší postříkání okolí a větší náklady na obstarání, eventuálně vypůjčení stříkacího zařízení. Pro stříkaní řidších barev, jako jsou např. hlinkové barvy, je možno použít ruční stříkačku. Barvu je obvykle třeba zředit a dobře přefiltrovat, aby neucpávala trysku.

Stříkání modernějších hustších barev vyžaduje použití stříkacích pistolí s kompresorem. Pracovní tlak, velikost trysky a zředění barvy se volí podle údajů výrobce barvy, případně i návodu ke stříkacímu zařízení. Je třeba dodržet správnou vzdálenost a rychlost pohybu pistole.

JAK NA TO?

  1. Odstranění nepřilnavého nátěru a očištění celého podkladu.
  2. Napuštění míst bez starého nátěru malířskou barvou Balakryl Color zředěnou vodou v poměru 3:1 (3 díly barvy a 1 díl vody) až 1:1, případně penetrací podle návodu na etiketě. Zasychání 2 až 4 hodiny.
  3. Opravy místních nerovností (drobné prasklinky, trhlinky apod.) tmelem nebo sádrou.
  4. 1–2× malířská barva Balakryl Color. Zasychání jednotlivých nátěrů 2 až 4 hodiny.

Novinky

15. 05. 2018

Balakryl přichází s novými odstíny

Balakryl přichází s novými odstíny

Od května jsou v prodeji nové trendy odstíny krycích barev Balakryl UNI: elegantní šedé, klasické přírodní a dynamické syté. Vodou ředitelné barvy UNI rychle schnou, při aplikaci nezapáchají a dobře se s nimi pracuje. Ať už plánujete dětský pokoj v …

pokračování

16. 11. 2017

Benefiční aukce výrobků ze soutěže Balakryl RECY věcí

Benefiční aukce výrobků ze soutěže Balakryl RECY věcí

V úterý 28. listopadu vás zveme od 18:30 do Monolok cafe na slavnostní ukončení 5. ročníku soutěže Balakryl RECY věci. Z 27 výrobků bude vyhlášen absolutní vítěz podle hlasování veřejnosti a zároveň porota oznámí jméno výherce čestné ceny.

V druhé …

pokračování

BALAKRYL VIZUALIZÉR

PODLAHOVÉ LAKY

Vyzkoušejte si,
jakého vzhledu
dosáhnete
s našimi laky
na dřevěných podlahách!

Flash aplikace zde:

VYZKOUŠET

Facebook - To se mi líbí

BALAKRYL - barvy, laky

Infolinka 800 10 10 00

A PPG Brand

Distributor:
PPG Deco Czech a.s.
338 24 Břasy, Česká republika

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci webu a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.

Rozumím